Kodėl kineziterapeutai rekomenduoja barefoot batus?
Pastaraisiais metais vis daugiau kineziterapeutų ir specialistų rekomenduoja barefoot tipo avalynę. Kodėl šie batai sulaukia tokio dėmesio? Jie ne tik atkuria natūralų pėdos judėjimą, bet ir padeda išvengti tam tikrų sveikatos problemų. Šiame straipsnyje paaiškinsime, kodėl barefoot batai yra naudingi ir kuo jie skiriasi nuo įprastos avalynės.

1. Natūralus pėdos judėjimas
Pėda yra nuostabus mechanizmas, sudarytas iš 26 kaulų, 33 sąnarių ir daugiau nei 100 raumenų, sausgyslių bei raiščių. Įprasti batai, ypač tie, kurie turi standų padą, palaikymą arkai ar aukštą kulną, apriboja natūralų pėdos darbą.
Barefoot batai leidžia pėdai laisvai judėti, aktyvuodami natūralius judesius. Moksliniai tyrimai rodo, kad vaikščiojimas basomis arba su minimalistine avalyne stiprina pėdos raumenis ir gerina pusiausvyrą (Holowka et al., 2018).
2. Geresnė laikysena ir mažesnė sąnarių apkrova
Tradicinė avalynė su pakeltu kulnu verčia kūną kompensuoti padėties pokyčius, todėl dažnai pasikeičia laikysena – atsiranda didesnė apkrova keliams, klubams ir apatinei nugaros daliai.
Tyrimai parodė, kad žmonės, vaikštantys basomis arba su barefoot batais, natūraliai perkelia svorio centrą ir mažiau apkrauna sąnarius (Franklin et al., 2015). Tai gali sumažinti nugaros skausmus bei padėti išvengti raumenų disbalanso.
3. Traumų prevencija
Dėl standžios ir amortizuojančios tradicinės avalynės pėdos raumenys tampa silpnesni, o tai gali didinti traumų riziką. Vienas iš dažniausiai pasitaikančių sužeidimų yra plantarinis fascitas – skausmingas pado sausgyslių uždegimas. Barefoot batai stiprina pėdos raumenis, o stipresni raumenys geriau sugeria smūgius ir apsaugo nuo traumų (Ridge et al., 2019).
Be to, barefoot avalynė skatina natūralesnį pėdos kontaktą su žeme, sumažindama kulno smūgio jėgą ir padidindama propriocepciją (jautrumą kūno padėčiai). Tai ypač svarbu sportuojantiems žmonėms, nes mažina čiurnos patempimų riziką.

4. Pėdos deformacijų prevencija
Daugelis žmonių kenčia nuo tokių pėdos problemų kaip plokščiapėdystė, hallux valgus (iškrypęs didysis pirštas) ar Mortono neuroma. Šios problemos dažnai kyla dėl siaurų batų su standžia konstrukcija.
Platesnis barefoot batų priekis leidžia pirštams išsiskleisti natūraliai, kas sumažina deformacijų riziką ir leidžia pėdai tinkamai funkcionuoti.
5. Jausmingesnis ryšys su žeme
Pėdoje yra daugybė nervų galūnių, kurios siunčia signalus smegenims apie paviršių, ant kurio stovime. Kai avime storapadžius batus, šie signalai yra slopinami, o tai gali turėti įtakos koordinacijai ir refleksams.
Barefoot batai leidžia geriau jausti paviršių, o tai padeda kūnui efektyviau prisitaikyti prie aplinkos ir sumažina pusiausvyros praradimo riziką.

Apibendrinimas
Kineziterapeutai rekomenduoja barefoot batus dėl jų teigiamo poveikio pėdos stiprinimui, laikysenai, traumų prevencijai ir bendram kūno balansui. Jei norite natūralesnio judėjimo, mažesnės sąnarių apkrovos ir stipresnių pėdos raumenų, verta apsvarstyti perėjimą prie barefoot avalynės.
Svarbu nepamiršti, kad perėjimas prie barefoot batų turėtų būti laipsniškas, kad pėdos raumenys turėtų laiko sustiprėti. Jei kyla abejonių, pasitarkite su kineziterapeutu.